fbpx

Blog Univerziteta u Iowi, College of Public Health: Razgovor sa bivšom studenticom alumni dr. Nina Jovanović o povredama oka kod djece

Dr. Nina Jovanović, magistrica javnog zdravstva na Sveučilištu Iowa , završila je “Master of Public Health (MPH)” program kao stipendistica NIH-a i Centra za prevenciju ozljeda (IPRC).

Tijekom posljednjih 12 godina bila je znanstvena suradnica na IPRC-u, gdje je njezin rad rezultirao s četiri znanstvene publikacije objavljene u uglednim, recenziranim časopisima. Ove studije obuhvatile su ozljede oka u odrasloj i dječjoj dobi, kao i profesionalne ozljede oka, sveobuhvatno pristupajući problemu s epidemiološkog, kliničkog i preventivnog aspekta.

Ova istraživanja postavila su temelj za razvoj procedura usmjerenih na smanjenje javnozdravstvenog i kliničkog tereta za pojedince, obitelji, zajednicu te profesionalna okruženja.

 

Razgovor s dr. Ninom Jovanović

Dok je prije više od deset godina u Bosni i Hercegovini obučavala kao oftalmološka kirurginja, dr. Nina Jovanović iz prve ruke je svjedočila kako su ozljede oka, uključujući one uzrokovane ratom u bivšoj Jugoslaviji, utjecale na vid i neovisnost ljudi. Ozljede oka tada su bile nedovoljno istraženo područje: njezina zemlja nije imala podatke niti šire razumijevanje o tome kako dolazi do ozljeda oka i tko je u riziku.

Od tada je dr. Jovanović postala vodeći istraživač u području oftalmologije u Bosni i Hercegovini. Osnovala je prvi registar ozljeda oka u zemlji, koji prikuplja podatke o ozljedama viđenim u Kantonalnoj bolnici u Zenici, jednoj od najvećih trauma bolnica u državi. Jovanović je osnovala i vodila sekciju za okuloplastičnu kirurgiju u Odjelu za oftalmologiju te bolnice do prije dvije godine, kada se preselila u Zagreb, Hrvatska, gdje radi u Očnom institutu Knezović.

Njezino najnovije istraživanje, objavljeno u službenom časopisu Liječničke komore Zeničko-dobojskog kantona, istraživalo je promjene u akademskom uspjehu i socijalnoj uključenosti prije i nakon traumatske ozljede oka. Utvrdila je da se akademski uspjeh može više pogoršati nekoliko godina nakon ozljede, ali nije pronašla povezanost između socijalne uključenosti i ozljeda oka. Istraživanje je obuhvatilo pedijatrijske pacijente primljene u Kantonalnu bolnicu Zenica od 2011. do 2017. godine.

„Naše istraživanje nije pokazalo značajnu statističku razliku u akademskom uspjehu prije i nakon ozljede oka, ali postojala je tendencija pogoršanja uspjeha kako su godine prolazile,“

rekla je Jovanović. „Ovo su vrlo važni podaci koji mogu pomoći u stvaranju intervencija nakon ozljede, poput obrazovnih sustava osjetljivih na traume, koji podržavaju djecu s traumatskim iskustvima.“

Jovanović je bila stipendistica u Programu za međunarodnu obuku i prevenciju ozljeda Sveučilišta Iowa financiranom od strane NIH-a i stekla je magisterij iz javnog zdravstva (MPH) na Fakultetu javnog zdravstva Sveučilišta Iowa 2017. godine. Godine 2021. primila je Međunarodnu nagradu za utjecaj UI-a za svoja istraživanja i zagovaranje u području ozljeda oka.

„Zahvaljujući dr. Corrine Peek Asa [bivšoj direktorici UI IPRC], mojoj savjetnici za magisterij i timu iz IPRC-a, proveli smo nekoliko velikih studija u ovom području u Bosni i Hercegovini, uključujući ozljede oka kod odraslih, djece i na radnom mjestu,“ rekla je. „Naš krajnji cilj bio je izgraditi bazu podataka koja bi mogla poslužiti za intervencije, politike i promjene ponašanja, što bi dovelo do bolje prevencije i kontrole stopa ozljeda, a u konačnici i do smanjenja oštećenja vida uzrokovanog traumom oka.“

Ovdje Jovanović govori o svom istraživanju u Bosni i Hercegovini, ističući faktore koji djecu dovode u rizik od ozljeda oka, ulogu roditelja u prevenciji i utjecaj tih ozljeda na kvalitetu života djece, socijalnu uključenost i akademski uspjeh.

Što djecu dovodi u rizik od ozljeda oka?

Na temelju istraživanja koje smo proveli u Bosni i Hercegovini u suradnji sa Sveučilištem Iowa i Centrom za prevenciju ozljeda, uključivanje u neobične i nepoznate aktivnosti predstavlja najveći rizik za ozljede oka kod djece, osobito tijekom ljetnih mjeseci. Primjeri koje smo pronašli uključuju nošenje majčinih cipela, spoticanje i padanje, pomaganje ocu u krečenju kuće (što je uobičajena praksa u mojoj zemlji) ili bilo koja aktivnost u kojoj se dijete prvi put angažiralo i rijetko ponovno sudjelovalo.

Također, rizik za ozljedu oka raste kada dijete nije pod nadzorom odrasle osobe dok obavlja poslove u kući ili oko nje, poput cijepanja drva ili pomaganja u krečenju zidova. Slično ranijim istraživanjima, naša studija pokazala je da su dječaci u većem riziku od ozljeda oka u usporedbi s djevojčicama, a najrizičnija dob povećava se od 6 do 18 godina.

Najčešći izvori ozljeda bili su oštri ili tupi drveni predmeti i metalni objekti, cijepanje drva, padovi na tvrdu podlogu te biološki materijal. Siromaštvo obitelji i niža razina obrazovanja roditelja mogu dovesti do više komplikacija nakon ozljede oka i teškog gubitka vida zbog neprikladnih preventivnih mjera i otežanog pristupa odgovarajućim medicinskim ustanovama.

Kako roditelji i skrbnici mogu smanjiti rizik od ozljede oka kod djece?

U našoj anketi roditelji i skrbnici izvijestili su da su najčešće aktivnosti koje su dovele do ozljeda oka uključivale košenje travnjaka, igranje u garaži s teškim alatima, improvizirano otvaranje boca (korištenjem upaljača), ozljeđivanje predmetom tijekom radova u kući, igranje s kuhinjskim priborom i padanje niz stepenice dok su djeca bila pospana i bez nadzora.

Ovi faktori rizika ukazuju na to da bi pozoran nadzor odraslih osoba mogao spriječiti većinu ozljeda. Osim toga, preventivne mjere mogle bi se usmjeriti na ograničavanje pristupa potencijalno opasnim alatima. Istraživanja pokazuju da pravilan odmor djeteta, kvalitetan san i dnevni odmor mogu smanjiti sve ozljede, uključujući ozljede oka.

Kako ozljede oka utječu na kvalitetu života djece?

Ozljeda oka u djetinjstvu traumatičan je događaj koji utječe na djecu i njihove obitelji. Jedan od velikih izazova u liječenju pedijatrijskih ozljeda oka jest da dijete ponekad ne prijavi ozljedu i isprva je skriva od roditelja zbog straha ili srama. Tako može proći nekoliko dana prije nego što zdravstveni djelatnik uspije liječiti dijete. U takvim slučajevima može doći do infekcije oka, a ozljeda postaje ozbiljnija zbog upale, ishemije ili nekroze.

Ako ozljeda uzrokuje oštećenje vida tijekom i nakon oporavka, djeca mogu izostati iz škole, imati manju mogućnost sudjelovanja u društvenim aktivnostima, raditi domaću zadaću, čitati i mogu se osjećati izolirano od svojih vršnjaka. Traumatsko iskustvo može općenito uzrokovati smanjenu koncentraciju, probleme s pamćenjem i oslabljene organizacijske sposobnosti, što negativno utječe na školski uspjeh. Ozljeda oka u tako mladoj dobi može djecu izložiti riziku od problema s mentalnim zdravljem, što također negativno utječe na akademski uspjeh. Ove posljedice su višestruko povećane ako je ozljeda oka dovoljno ozbiljna da uzrokuje sljepoću ili gubitak oka.

Kako ozljede oka utječu na akademski uspjeh djece?

Jedan od glavnih faktora koji može pridonijeti slabijem akademskom uspjehu kod ozlijeđene školske djece jest izostanak iz škole zbog dugotrajnog bolničkog ili izvanbolničkog liječenja.

Drugo, kada djeca moraju nositi flaster preko jednog oka tijekom oporavka u školi i izvan nje, imaju smanjen periferni vid i lošu dubinsku percepciju. To negativno utječe na njihov akademski uspjeh i društvene aktivnosti te ih stavlja iza njihovih vršnjaka

 

Izvorni članak: https://iprc.public-health.uiowa.edu/2024/09/16/childhood-eye-injuries-q-a-with-dr-nina-jovanovic/