Opći specijalistički oftalmološki pregled
Kako prepoznati znakove slabljenja vida?
Znakovi slabljenja vida su zamućen vid (nemogućnost prepoznavanja određenih objekata, koji drugi jasno vide), škiljenje, udaljavanje objekata prilikom čitanja (novine, mobilni uređaji), mogu biti prisutne i glavobolje. Kao znakovi se navode i problemi vezani uz noćnu vožnju, teže privikavanja kod prijelaza sa svjetlosti u tamne prostorije, pojava svjetlećih krugova oko izvora svjetlosti (primjerice raspršivanje svjetla na semaforu), te osjećaj boli/pritiska samih očiju.
8 Znakova da se vaša dioptrija promijenila / oslabila:
- Zamućenje vida I tijekom nošenja korekcije
- Problemi kod čitanja (udaljavanje objekata) uz postojeću korekciju
- Škiljenje
- Glavobolje
- Bolovi oka
- Otežana noćna vožnja
- Svjetleći krugovi oko izvora svjetlosti
- Slabija akomodacija pri prijelazu iz osvijetljenih u tamne prostorije I suprotno
Kome i kada se preporučuje oftalmološki pregled?
Oftalmološki pregled preporučuje se svima koji su osjetili neki od ranije navedenih simptoma. Važnost ispravne korekcije utječe na smanjenje progresije pada vidne oštrine. Osim toga, preporučuje se i starijima od četrdeset godina, kada se pojavljuje staračka dalekovidnost, kako bi se odredila ispravna dioptrija, te kako bi se izmjerio očni tlak. Isto tako se oftalmološki pregled po smjernicama Svjetske zdravstvene organizacije preporučuje u četvrtoj godini života kao preventivni pregled slabovidnosti, ukoliko roditelji do tada nisu primijetili neke od simptoma.
Razlika oftalmološkog pregleda u optici i u oftalmološkoj poliklinici?
Optike su mjesta na kojima se izrađuju naočalna stakla po određenim dioptrijama, kupuju okviri ili kontaktne leće. Nerijetko se u optikama izvode I rutinske kontrole vida.
Razlika je što se u optikama rješava samo refraktivni problem, odnosno utvrđivanje dioptrije, dok se u oftalmološkim poliklinikama osim vidne oštrine, mogu napraviti i daljnja dijagnostička ispitivanja ukoliko se sumnja na neku od dijagnoza, te se isto tako može izvoditi I liječenje (operativni zahvati).
Oftalmološki pregled – cijena i što uključuje;
Regularna cijena oftalmološkog pregleda iznosi 400,00 kuna (53,09€) [ POGLEDAJTE TEKUĆE AKCIJE ] te uključuje
- refraktometriju;
- određivanje vidne oštrine (dioptrije) za daljinu i blizinu,
- mjerenje očnog tlaka,
- pregled specijalista oftalmologije na biomikroskopu,
- pregled stražnjeg dijela oka, nakon širenja zjenica.
Trajanje pregleda je 45 minuta.
Prije pregleda potrebno je rezervirati svoj termin, te ponijeti postojeću medicinsku dokumentaciju ukoliko je imate
Nakon pregleda ukoliko su se širile zjenice dva do tri sata vid će biti mutan, te je otežano upravljanje vozilom.
Što se može doznati na općem oftalmološkom pregledu očiju?
Na općem oftalmološkom pregledu dobiju se rezultati vrijednosti očnog tlaka, dioptrija koja je potrebna za korekciju naočalama, te mikroskopski uvid u prednji dio oka, stanje spojnice oka, procjenjuje količina i kvaliteta suznog filma, integritet rožnice, dubina prednje sobice, reljefnost i struktura šarenice, te prozirnost leće. Opći oftalmološki pregled uključuje i pregled očne pozadine kojim se utvrđuje oblik glave vidnog živca, stanje krvnih žila, te područje žute pjege i periferija mrežnice, te konzultaciju s oftalmologom o daljnjem liječenju.
Koliko često je potrebno učiniti redovan očni pregled?
Očni pregled je potrebno obavljati jednom godišnje, po potrebi I ranije (slabljenje vida, glavobolje, ispadi vidnog polja, crvenilo oka itd.)
PITAJTE DOKTORA | ZATRAŽITE DRUGO MIŠLJENJE
NARUČITE SE NA PREGLED