pregled za keratokonus
Keratokonus – što je?
Keratokonus je degenerativna bolest rožnice čiji uzrok nije potpuno poznat i koji najčešće zahvaća mlađu populaciju. Kada pacijent primijeti znakove keratokonusa, bolest je obično uznapredovala.
Kod pacijenata koji boluju od keratokonusa progresivno dolazi do stanjenja, slabljenja te nepravilnosti rožnice što dovodi do povećanja dioptrije (kratkovidnosti i nepravilnih astigmatizama). Dolazi do pojave zamućenja vida, dvoslika te osjetljivosti na svjetlost.
Za zaustavljanje progresivnog keratokonusa potreban je često dodatni zahvat da bi se poboljšala vidna oštrina kod pacijenata.
Keratokonus – simptomi?
Keratokonus je u ranom stadiju jako teško prepoznati bez odgovarajuće opreme na oftalmološkom pregledu (Pentacam analiza). Najčešći simptomi koje sam pacijent može prepoznati su dvoslike, povećana osjetljivost na svjetlost te zablještenje. Većina oboljelih ima potrebu za trljanjem oka zbog alergija i osjećaja suhoće oka te stiskanjem kako bi izoštrili sliku što je strogo zabranjeno jer može dovesti do progresije same bolesti. Keratokonus možemo prepoznati i po tome što nakon nekog vremena u poboljšanju vidne oštrine ne pomažu više naočale.
Uobičajeno dijagnozu postavlja oftalmolog na detaljnom pregledu oka. Rano otkrivanje keratokonusa je teško, no pomoću suvremenih uređaja kao Pentacam možemo sa sigurnošću utvrditi i najraniji stadij.
Kada se odlučiti na pregled za keratokonus?
Uobičajeno dijagnozu postavlja oftalmolog na detaljnom pregledu oka. Rano otkrivanje keratokonusa je teško, no pomoću suvremenih uređaja kao Pentacam možemo sa sigurnošću utvrditi i najraniji stadij. Pri obiteljskoj anamnezi keratokonusa, ili čestih promjena dioptrije (pogotovo astigmatizam) važno je preventivno napraviti kornealnu topografiju.
Pregled za keratokonus – cijena te što uključuje;
Specijalizirana smo ustanova za Keratokonus te je pregled u našoj poliklinici detaljan i sveobuhvatan. Pregled se posebice detaljno provodi zbog samog Atenskog protokola (NAJNOVIJE metode stabilizacije Keratokonusa te povratka vida)
Cijena pregleda iznosi 150,00 € a tekuće akcije cijena možete pratiti u našem CJENIKU.
- Provjeru vida (refrakcije) kojom će se utvrditi dioptrija i eventualno smanjenje vidne oštrine.
- Pregled prednjeg segmenta oka
- Pregled vjeđa
- Pregled spojnica
- Pregled suznog filma
- Pregled mogućih promjena na rožnici
- Pregled drugih struktura dostupnih pregledu procjepnom svjetiljkom
- Vogtove strije, ožiljci, Fleischerov prsten i dr.
- Pentacam analiza
- Prednji OCT
- AL scan
- Kornealna topografija
- Endotelna mikroskopija
- Mjerenje očnog tlaka
Trajanje pregleda
Pregled traje 60 minuta.
Prije pregleda
Prije pregleda potrebno je pripremiti postojeću medicinsku dokumentaciju, ukoliko ju imate kako bi se mogla usporediti progresija bolesti, te ukoliko nosite kontaktne leće biti bez njih minimalno 24 sata ukoliko je riječ o mekim kontaktnim lećama, odnosno onoliko dana koliko godina nosite polutvrde/tvrde kontaktne leće.
Nakon pregleda
Nakon pregleda potrebno je razmisliti o terapijskim opcijama keratokonusa, zaustavljajući njegovu progresiju.
Što ako imam dijagnosticiran keratokonus?
U većini slučajeva nakon dijagnoze keratokonusa (ovisno o stupnju) pacijentima se propisuju polutvrde kontaktne leće kako bi se izoštrila vidna oštrina te kako bi čovjek mogao normalno funkcionirati u svakodnevnim aktivnostima. Ukoliko se keratokonus ne liječi na vrijeme svojom daljnjom progresijom može dovesti do trajnog gubitka vida te u nekim slučajevima kao jedina terapijska opcija ostaje transplantacija rožnice. U današnje vrijeme takvih slučajeva je sve manje zbog napredne tehnologije koja omogućuje dijagnosticiranje keratokonusa u ranoj fazi. U našoj poliklinici keratokonus uspješno liječimo najnovijim svjetskim metodama cross linkingom i najnovijim postupkom daleko najboljim za pacijenta – Atenskim protokolom.
PROČITAJTE SVE O ATENSKOM PROTOKOLU I LIJEČENJU KERATOKONUSA U SPECIJALIZIRANOJ POLIKLINICI KNEZOVIĆ
Naručite se na pregled i konzultacije s ekspertom za Keratokonus, dr. Knezovićem