Što je DISC Protokol?
DISC protokol (Decentrirani Individualni Sfero-Cilindrični Protokol ) je inovativna metoda laserske kirurgije oka razvijena u Poliklinici Knezović po dr. Igoru Knezoviću. Ova metoda je dizajnrana za liječenje keratokonusa, ali i za poboljšanje rezultata kod laserskih korekcija doptrije. DISC Protokol je prošao stroge međunarodne recenzije i postavlja nove standarde u oftalmologiji.
Međunarodno priznanje i dokazana učinkovitost: DISC Protokol je prošao rigorozne međunarodne recenzije i prezentiran je na prestižnim međunarodnim kongresima, uključujući ESCRS – European Society of Cataract and Refractive Surgeons (Europsko društvo za kataraktalnu i refraktivnu kirurgiju), BHAAAS – Bosnian-Herzegovinian American Academy of Arts and Sciences (Bosanskohercegovačko-američka akademija umjetnosti i znanosti), HOOD – Hrvatsko oftalmološko i optometrijsko društvo.
. Iznenađujuće je koliko su rezultati ove metode prepoznati na globalnoj razini, čime se potvrđuje njena superiornost u odnosu na klasične metode.
Kada se javlja keratokonus?
Za razliku od većine ostalih bolesti oka keratokonus zahvaća mlađu populaciju. Često se dijagnosticira kod adolescenata u 20-tim godinama.
Mlađe dobne skupine su najugroženije kada je riječ o napredovanju bolesti, a ukoliko se keratokonus ne liječi progresivno može napredovati najčešće do 30.-te, godine života ili duže od toga. Javlja se podjednako kod oba spola.
Keratokonus – Kako prepoznati simptome?
Keratokonus je u ranom stadiju jako teško prepoznati bez odgovarajuće opreme na oftalmološkom pregledu (Topografske i tomografske analize).
Najčešći simptomi koje sam pacijent može prepoznati su pogoršanje kvalitete vida, progresivan rast kratkovidnosti i astigmatizma, dvoslike, povećana osjetljivost na svjetlost te zablještenje. Većina oboljelih ima potrebu za trljanjem oka zbog alergija i osjećaja suhoće oka te stiskanjem kako bi izoštrili sliku što je strogo zabranjeno jer može dovesti do progresije same bolesti.
Keratokonus možemo prepoznati i po tome što nakon nekog vremena u poboljšanju vidne oštrine ne pomažu više naočale i teško je odrediti dioptriju.
Prednosti DISC Protokola naspram drugih metoda
• Bolja vidna oštrina: DISC Protokol omogućava preciznije i individualno prilagođene laserske zahvate, čime se postiže značajno bolja vidna oštrina u odnosu na tradicionalne metode.
• Plića laserska ablacija: Zahvaljujući preciznosti metode, DISC Protokol koristi pliće laserske ablacije, što je manje invazivno za pacijenta.
• Predvidljiviji rezultati: Metoda je dizajnirana tako da rezultati budu konzistentni i predvidljivi, smanjujući rizik od komplikacija te povećavajući šanse za poboljšanjem vidne oštrine.
• Viša kvaliteta vida: Ova metoda pruža pacijentima znatno bolju kvalitetu vida, uz dugotrajnu stabilnost rožnice.
Kako DISC Protokol nadmašuje Crosslinking?
Iako je Crosslinking metoda koja se koristi za učvršćivanje rožnice kod keratokonusa, ona ne pruža poboljšanja u vidnoj oštrini kao DISC Protokol. DISC Protokol kombinira laserske zahvate s učvršćivanjem rožnice, čime ne samo da stabilizira bolest, već i značajno poboljšava vid.
Tradicionalne metode, poput crosslinkinga, prvenstveno učvršćuju rožnicu, ali ne korigiraju dioptrijske anomalije. DISC Protokol, s druge strane, nudi cjelovito rješenje za pacijente, rješavajući i stabilizaciju rožnice i poboljšanje vida.
Kako se DISC Protokol razlikuje u pristupu i tehnologiji?
DISC Protokol je najnoviji kombinirani operativni pristup liječenja keratokonusa. Riječ je o strogo individualnom pristupu i zahvatu kod kojeg se koriste najmodernija softverska i laserska rješenja.
Na koji način specijalizirani softver NOVA Vision® doprinosi uspjehu ovog protokola?
NOVA Vision® softver za planiranje liječenja integrira podatke s prednje i stražnje površine rožnice koristeći Scheimpflug tomograf i napredne algoritme za izračunavanje optimalne laserske ablacije. Novi softverski paket omogućuje jednostavniju analizu podataka kao što su mezopska pupilometrija, pahimetrija i pupiloapikalne distance, uz automatsko iščitavanje podataka iz tomografskih snimaka, eliminirajući ručni unos.
Softver generira personalizirane izlazne podatke, uključujući točnu lokaciju, decentraciju, optičku zonu i dubinu ablacije. Unaprijeđeni prediktivni model koristi algoritme strojnog učenja na temelju uspješnih kirurških zahvata, omogućujući precizniji omjer sferne i cilindrične decentracije.
Kliničko praćenje rezultata pokazalo je značajan napredak u vidnoj oštrini, neinvazivnosti, zadovoljstvu pacijenata i kvaliteti života u usporedbi s drugim metodama ablacije.
Kome je namijenjen DISC Protokol?
DISC Protokol je idealan za pacijente s keratokonusom, kao i za one s drugim očnim bolestima koje uzrokuju slabljenje tkiva rožnice i rast dioptrije. Metoda je također učinkovita kod pacijenata s nepravilnim astigmatizmom, kojeg nije moguće ispraviti naočalnom korekcijom. Najčešća ključna značajka je klinički potvrđen keratokonus i nemogućnost korekcije vidne oštrine naočalama i kontaktnim lećama.
Personalizirana medicina: DISC Protokol je usmjeren na individualizirani pristup svakom pacijentu, uzimajući u obzir specifične potrebe i karakteristike oka. Metoda koristi specijalizirani softver NOVA Vision® koji automatski određuje optimalne parametre za laserski zahvat, što rezultira većom preciznošću i boljim ishodima liječenja.
Koje su dugoročne prednosti DISC Protokola?
Dugoročne prednosti DISC Protokola su brojne, od kojih možemo izdvojiti: bolja vidna oštrina i kvaliteta vida, bolja kontrastna osjetljivost, stabilnost rožnice, izostanak progresije bolesti, prozirnost optičkih medija, manji iregularni astigmatizam i visoko subjektivno zadovoljstvo nakon učinjenog operativnog zahvata.
Što pacijent treba znati i učiniti prije operacije kako bi osigurao najbolje moguće rezultate?
Ukoliko pacijenti primijete rast dioptrije i pogoršanje vida u kraćem vremenskom periodu, sve što trebaju učiniti je kvalitetan specijalistički pregled.
Kako se cijena DISC Protokola uspoređuje s drugim zahvatima za keratokonus i dioptrijsku korekciju?
Obzirom da je riječ o 3 zahvata, cijena DISC protokola je povoljnija od pojedinačnih operativnih zahvata za keratokonus i lasersku korekciju.
Koliko je zahvat siguran i koje su moguće komplikacije?
Zahvat je visoko siguran jer su laserske ablacije pliće nego kod sličnih metoda. Kao i kod svake druge operacije, moguće su komplikacije, poput prolaznog kormealnog haze-a (mutnine u rožnici), kratkotrajnih oscilacija u kvatiteti suznog filma ili postoperativne nelagode u oku tijekom prva 3 dana nakon učinjenog zahvata.
Postoji li rizik od pogoršanja keratokonusa ili drugih komplikacija nakon zahvata DISC Protokolom, Atenskim Protokolom ili crosslinkingom?
Teoretski minimalni rizik uvijek postoji, međutim nakon učinjenog DISC Protokola preko 98% tretiranih pacijenata nema pogoršanje keratokonusa niti postoperativne komplikacije. Kod manje od 2 posto tretiranih moguće su prolazne komplikacije poput haze-a (kratkotrajna kondenzacija tkiva rožnice), oscilacije u kvaliteti suznog filma i sl. Ove komplikacije su rješive i upravo zbog toga apeliramo na redovite postoperativne kontrole kako bismo svim pacijentima osigurali kvalitetan vid i dugotrajno poboljšanje kvalitete života.
Priprema za zahvat – DISC Protokol
Prije zahvata potrebno je proći detaljan specijalistički pregled, koji uključuje:
• Provjeru vida (refrakcije) kojom će se utvrditi dioptrija i eventualno smanjenje vidne oštrine.
• Pregled prednjeg segmenta oka
• Pregled vjeđa
• Pregled spojnica
• Pregled suznog filma
• Pregled mogućih promjena na rožnici
• Pregled drugih struktura dostupnih pregledu procjepnom svjetiljkom (Vogtove strije, ožiljci, Fleischerov prsten i dr.)
• Tomografska analiza
• Prednji OCT
• AL scan
• Kornealna topografija
• Endotelna mikroskopija
• Mjerenje očnog tlaka
Kako izgleda zahvat DISC Protokola?
Zahvat se sastoji od nekoliko laserskih postupaka na rožnici i učvršćenja rožnice (kornealni cross-linking). Trajanje zahvata je oko sat vremena, potpuno je bezbolan zahvaljujući anesteziji u obliku kapi.
Koraci u Disc protokolu;
1. NOVA Vision® – skeniranje rožnice I izrada operativnog plana
2. PTK – lasersko skidanje epitelnog sloja na površini rožnice. Ovaj korak radi prvu i jako bitnu regularizaciju tkiva i za svakog pacijenta se individualno proračunava, ovisno o građi I debljini ovog sloja.
3. DISC ablacija – najvažniji laserski tretman, koji osigurava bolju kvalitetu vida
4. Kornealni cross-linking. Proračunava se indivudualno za svakog pacijenta. Ovaj korak učvršćuje tkivo rožnice, daje dugotrajnu stabilnost i osigurava dodatno ravnanje rožnice tijekom godine dana nakon učinjenog operativnog zahvata.
Jesu li kombinirani tretmani bolji za određene pacijente?
Kombinirani zahvat su uvijek bolji po kriteriju, bolje vidne oštrine i kvalitete vida, predvidljivosti, pravilnijeg postoperativnog oporavka.
Koliko je bitno iskustvo kod zahvata DISC Protokolom /Atenskim Protokolom i ili crosslinkingom?
Jako je važno iskustvo medicinskog osoblja koji izvode ovakve zahvate. Dr. Knezović je pionir laserskih zahvata za nepravilne rožnice u regiji i tijekom 14 godina iskustva operirao je više tisuća pacijenata iz cijelog svijeta. DISC Protokol je samo kruna njegovog rada i metoda kojoj vjeruje jer je zahvat poštedniji za rožnicu a rezultati bolji od svih dosadašnjih metoda koje smo koristili.
Kakva je razina nelagode tijekom i nakon zahvata?
Razina nelagode varira od pacijenta do pacijenta, međutim najčešće je riječ o blagim postoperativnim simptomima poput peckanja ili žuljanja oka, koji traju svega 2-3 dana nakon zahvata.
Oporavak nakon DISC Protokola
- Pola sata nakon operacije, pacijent odlazi kući s otpusnim pismom i kompletnom terapijom (kapima za oči) koju treba koristiti sljedećih mjesec dana.
- Prva 3 dana je moguće osjetiti blago peckanje i žuljanje oka jer je cijeljenje površinsko.
- Do prve kontrole, koja je nakon 4 dana, preporuča se biti kod kuće, odmarati i koristiti propisanu terapiju.
- Na prvoj kontroli skida se specijalna kontaktna leća i oko se pregleda na biomikroskopu. Ovisno o slučaju, sljedeća kontrola ja za mjesec dana.
- Vid se polako popravlja i do druge kontrole je obično puno bolji.
*Kod pojedinih pacijenata vid se može popravljati i tijekom godine dana, jer rožnica postaje pravilnija i bistrija.
Razlika između Atenskog i DISC Protokola
DISC Protokol nudi bolje vidne oštrine, pliće laserske ablacije i predvidljivije rezultate u usporedbi s Atenskim Protokolom. Što se tiče učvršćenja rožnice, oba protokola imaju sličan učinak, ali DISC Protokol donosi dodatne prednosti u kvaliteti vida.
Prilagođavanje nepravilnim rožnicama: Za razliku od Atenskog Protokola,
DISC Protokol dodatno prilagođava laserske zahvate nepravilnim rožnicama, koje su često prisutne kod pacijenata s keratokonusom. Ovaj pristup omogućuje bolju korekciju nepravilnog astigmatizma, čime se postižu bolji rezultati u kvaliteti vida.
Postoje li specifične nuspojave koje su povezane s jednom metodom u odnosu na druge?
Nuspojave su najčešće vezane s UV-A zračenjem koje se izvodi u sklopu Cross-linkinga. Potrebno je prilagoditi svaki zahvat za pojedinog pacijenta. Kada se to učini po pravilu struke, potencijalne nuspojave su jako rijetke i u praksi je skoro nikada ne događaju.
Koliko traje oporavak nakon crosslinkinga u usporedbi s DISC Protokolom i Atenskim Protokolom?
Koje su razlike u vremenu oporavka između ovih tretmana?
Oporavak kod svih metoda je sličan, traje nekoliko dana dok rožnica ne epitelizira. Tijekom tog vremena potrebno je boraviti kod kuće i izbjegavati veće tjelesne aktivnosti kao i nepovoljne mikroklimatske uvjete
Mogu li ovi zahvati pogoršati stanje oka?
Ovi zahvati poboljšavaju stanje oka i kod velike većine pacijenata daju dugotrajno dobre rezultate.
Koliko traju rezultati DISC Protokola?
Rezultati nakon DISC Protokola su dugotrajni kod velike većine pacijenata. Svakako savjetujemo kontrolu barem jedan put godišnje kako bismo redovito pratili stanje rožnice i pravovremeno reagirali ukoliko se ukaže potreba.
Hoće li se vidna oštrina i stabilnost rožnice zadržati dugoročno ili je potrebno ponovno liječenje?
Vidna oštrina je najčešće dugoročno poboljšana nakon zahvata. Ponovno liječenje je jako rijetko potrebno, u manje od 2 posto tretiranih pacijenata.
Može li se DISC Protokol primijeniti kod pacijenata koji su već prošli druge tretmane?
Može, iako je savjet da se DISC Protokol radi kao prvi i jedini tretman jer su tada rezultati bolji a proces liječenja jednostavniji za pacijenta.
Ako pacijent ima dioptriju nakon crosslinkinga ili atenskog protokola / disc protokola, može li ugrađivati multifokalne leće?
Nakon cross linkinga ili Atenskog protokola ne preporučuje se ugradnja multifokalnih intraokularnih leća. Nakon učinjenog DISC Protokola, ugradnja multifokalnih intraokularnih leća kod pojedinih pacijenata je moguća iako većini pacijenata savjetujemo ugranju leća s produljenim fokusom vida.
Da li se može ponovno nositi kontaktne leće nakon zahvata DISC Protokolom, Atenskim Protokolom ili crosslinkingom?
Nakon svih zahvata kontakne leće se mogu nositi kao i prije njih. Nakon Cross-linkinga i Atenskog protokola nošenje leća je izvjesnije jer vidne oštrine ne dosežu razinu kao nakon učinjenog DISC Protokola,
Kada i kako pacijenti mogu nastaviti s nošenjem kontaktnih leća? Trebaju li nositi leće nakon
Preporučamo pauzu od nošenja kontaktnih leća dva mjeseca nakon učinjenog zahvata, jer se rožnica dodatno regularizira i popravlja i samim tim dioptrija smanjuje.
Je li moguće obaviti Disc protokol nakon već učinjenog Crosslinkinga?
DISC protokol je moguće napraviti nakon učinjenog Cross-linkinga, iako je preporuka zahvat učiniti u jednom aktu, kako bi rožnice bila što čvršća i rezultati predvidljiviji.
Mogu li Umjesto Disc protokola napraviti cross linking I potom lasersku korekciju vida?
DISC protokol nije kao i standardna laserska korekcija vida koja ispravlja sfero-cilindričnu dioptriju i aberacije višeg reda (wavefront). Riječ je o puno boljem i moćnijem alatu za poboljšanje vidne oštrine kod pacijenta koji boluju od keratokonusa ili neke druge očne bolesti s iregularnim astigmatizmom.
Uloga dr. Igora Knezovića u razvoju DISC Protokola i NOVA Vision® softvera
Dr. sc. Igor Knezović, dr. med., nije samo vodeći oftalmolog, već i pionir u razvoju DISC Protokola, inovativne metode liječenja keratokonusa. Kao istraživač i začetnik ove metode, dr. Knezović je posvetio godine rada i istraživanja kako bi stvorio učinkovitiji i personal-iziraniji pristup u oftalmologiji.
Jedno od njegovih ključnih postignuća je uspostava NOVA Vision® softvera, naprednog alata koji je od vitalnog značaja za uspjeh DISC Protokola. Ovaj softver omogućava precizno prepoznavanje svih nepravilnosti na rožnici i prilagođava laserski zahvat specifičnim potrebama svakog pacijenta. NOVA Vision® je dizajniran da osigura maksimalnu individualizaciju pristupa oku, što rezultira boljim ishodima i većim zadovoljstvom pacijenata.
Dr. Knezović i njegov tim kontinuirano usavršavaju NOVA Vision® softver, čineći ga sve sofisticiranijim i učinkovitijim u pružanju prilagođenih rješenja za pacijente s keratokonusom i drugim očnim bolestima. Ova kombinacija inovativnog protokola i naprednog softvera učvrstila je Polikliniku Knezović kao vodeći centar izvrsnosti u oftalmološkoj kirurgiji.
NOVA IZLAGANJA O DISc PrOTOKOLU
Reference:
- Knezović I, Djurić S. Decentered Individualized Sphero-Cylindrical (DISC) Ablation and Corneal Crosslinking in Patient with Progressive Keratoconus. Case Rep Ophthalmol Med. 2022 Jul 21;2022:1839848. doi: 10.1155/2022/1839848. PMID: 35912299; PMCID: PMC9334114.
- Knezovic I, Jovanovic N, Djurić S. DISC Protocol vs. Athens Protocol: A Contralateral Study. Submitted to GMS Ophthalmology Cases
- KNEZOVIĆ I. Decentritana induvidualizirana sfero-cilindrična (DISC) ablacija i kornealni cross-linking kod pacijenta s progresivnim keratokonusom Decentered Individualized Sphero-Cylindrical (DISC) Ablation and Corneal Cross-Linking in Patient with Progressive Keratoconus. 21stCongress of the Croatian Ophthalmological and Optometric Society, 37th Symphosium of Ophthalmologists of Slovenia and Croatia, May, 2022., Vodice, RH
- Knezović I. NOVA Vision treatment planning software za DISC Protokol – Premijerno predstavljanje prototipa, NOVA Vision treatment planning software for DISC Protocol – Premier prototype presentation 22nd Congress of the Croatian Ophthalmological and Optometric Society, May, 2023., Dubrovnik, RH
- Invited faculty – Igor Knezović: A new approach to keratoconus treatment: DISC Protocol (Eye Institute „Knezovic“, Zagreb, Croatia) Third International Symposium in Ophthalmology and Visual Science, 14th annual Days of BHAAAS (Bosnian-Herzegovinian American Academy of Arts and Sciences), June, 2023., Tuzla, Bosnia and Herzegovina,
- Knezović Igor, Title: New Method For Keratoconus Treatment – Disc (Decentered Individualized Sphero-Cylindrical) Protocol And Nova Vision Treatment Planning Software, Submission N°: ESCRS24-FP-2979, 42th Congres of the Cataract and Refractive Surgeons, Septembe, 2024., Barcelona, Spain.
- Invited faculty – Igor Knezović: Upgraded NOVA Vision treatment planning software for DISC Protocol –
our method for keratocunus tretmenet Fourth International Symposium in Ophthalmology and Visual Science, 15th annual Days of BHAAAS (Bosnian-Herzegovinian American Academy of Arts and Sciences), June, 2024., Sarajevo, Bosnia and Herzegovina,
- Knezović I., Jovanović N. Presentation of the new and improved NOVA Vision software platform for performing DISC Protocol – A combined operative procedure for the treatment of keratoconus. 23nd Congress of the Croatian Ophthalmological and Optometric Society, May, 2024., Opatija, RH
Facebook